2009.07.14. 10:24, BercesJanos
Tegnapelőtt zárult ugye a II. Falconry Festival. Remélem kapunk belőle élménybeszámolót és sok képet majd.
Többen hívtok és jelzitek a problémákat, így gondoltam ismét elzengem a madaraink körüli teendőket, mely ebben a „medárdos” időszakban aktuálisabb, mint bármikor.
Arról van szó, hogy esik, majd kisüt és nem gyengén van meleg, közben fúj a szél, majd megint esik, megint kisüt, és a pára, mely nem csak az asztmásoknak, és talkózisosoknak cumi kissé.
És mit csinál ilyenkor a szőlős gazda? Permetez és permetez, szinte minden esőt követően. Miért is? Mert különben manufaktúrát kéne váltania, és bor helyett valami penészes sajtot, vagy szalámit kéne esztergálniaJ.
Szóval ebben a trópusi időben a penészgombák és toxinjaik előszeretettel telepszenek meg és gyilkolják a hanyag állattartók kedvenceit, légyen az solymász, vagy más jobb dologra érdemesült melegvérű holmi.
Szóval emberek, aki eddig nem vette elő a spricflaskáját, az hamar keresse elő, mert baj lesz és ugye az aspergillosist könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. Mert ha már zihál a madár, a legtöbb esetben annyi a dolgunk, hogy keresünk neki egy megfelelő kisállat temetőt.
Mivel a meleg és párás környezet további melegágya a baktériumoknak, így a kombinált permetlé a szükségszerű. Erre a legjobb a VIROCID! 0.5%-s oldatával a legtöbb vírus, baktérium és gomba leküzdhető. Persze lemosópermet-szerűen, mindenre szórva, áztatva. Nem kell betojni, - mint tavaly is írtam nektek, - állatok jelenlétében is alkalmazható, sőt a tüdőpenészre szerintem kifejezetten jóhatású, ha nem csak te lélegzed be, hanem a madaraid is. Én az etetődeszkákat (műfüves) is lepermetezem, száradás után meg dobom rá a fél galambot nyugiba. Így a fürdő tálat kívül belül, és mindent ami a volierekben van. Persze ne elégedjél meg ezzel, hanem a volieredet körbe kívülről is szórd be, a galambjaid és egyéb más állataid ólját, helyét.
Nálam ugye több féle-fajta állat leledzik, mely vonzza a legyeket, mely lehet előtte a szarban, vagy egy elütött döglött macska felfújódott tetemével smárolt. És valszeg komplett baktérium tenyészetet postáz mindenhová, ahol állatod van. Szóval hajrá!
Legyektől ne sajnáljátok a MUSTOX-ot! Ilyen időben minden eső után kéne nekünk is permetezni tudom, de nekem is csak hétvégén van időm rá, így marad a heti egy permet. Ráadásul a szúnyogok sem kultiválják e remek permetszert.
Jut eszembe. Két nyugat-nílusiról tudok, mindkét fiatal héja. Mindkettő megúszta eddig a B vitaminos kúrajavaslatomnak köszönhetően, bár gyógyulásuk még hetekig el fog tartani.
Timi beszerezte az első széria vakcinát, melyet persze a lóra találtak ki, de bízunk benne erősen, hogy megfelelő védettséget épít ki a madarainkban is. Az is igaz, hogy az USA-ban kreálták és az ott lévő válfajra, ami nem a miénk, de szakdokink szerint biztosan keresztvédettség van a két variáns között. Hát reménykedünk.
Timiék már egy bő hete levették a kontroll véreket és leoltották az állományukat, biztos ami zicher alapon. Én is a hét végén levettem 1 ml vért az egyik tojómtól, mely tavaly a legerősebb tüneteket produkálta és a leghosszabb idő alatt gyógyult meg, majd beoltottam a csodavakcinával. A kontroll vérből fog egy ellenanyagszint mutatkozni. Ezt össze lehet majd vetni a Timiék „szűz” madaraival, melyből már saccolható az a minimális védelmi szint, mely szükséges a madár megfelelő védettségéhez. A vakcinázás az én madaram számára olyan, mint egy ráoltás, azaz ismétlő oltás, vagy emlékeztető, ki hogy dekralálja. 2-3 hét múlva az ismét vett vérből újra kapunk egy ellenanyag szintet, melynek mutatnia kell azt a szintet, melyet egy szűz madár kétszeri oltása után kell kapnunk. Ha így lesz hurrá, és bombázhatjuk a Timit vakcinákért, mielőtt bejön a nagy szúnyogos invázió. Ez még vagy 3-4 hét, bár most is sok helyen már elég cinkes szúnyogos hangulat.