Tárkonyos fácán leves
-bj- 2008.06.16. 14:37
-pirított zsemle kockával-
Hozzávalók:
- 1 fácán,
- 3-4 sárgarépa
- 2 fehérrépa
- fél karalábé
- negyed zeller
- 1 közepes vöröshagyma
- 2-3 babérlevél
- 2-3 evőkanál szárított tárkony (Kotányi)
- kb. 20-25 szem szemes feketebors
- 2 dl tejföl
- 1dl tej
- 1 tojás sárgája
- 2 evőkanál liszt
- citromlé, és só ízlés szerint.
- 5-6 zsemle + olaj + só
A megpucolt fácán mell és comb húsait fejtsd le a csontokról, majd kis kockákra vágd össze. A többi csontos alkatrészt kisebb darabokra (nyak, szárny, stb.) tedd majd hozzá.
Apró kockára vágd a zöldséget és a karalábét úgy, ahogy a franciasalátába szoktad, a hús picit nagyobb is lehet. Egy 3-5 litere lábasba a zöldséget, a húst kockázva, a hagymát és a zellert egészben tedd bele a babérlevelekkel együtt. Némi sót és a borsot is szórd hozzá. Aki szereti a zöldséget, az több zöldséget és karalábét tegyen hozzá, de a zellerrel óvatosan, mert elviszi az ízt. Annyi vizet kell hozzá adni, hogy 3 ujjnyira elfedje.
Nagylángon forrásig, majd a továbbiakban takarékon főzzük a levest. Ne érdekeljen, hogy a forráskor habos és zavaros lesz a levesed, ez majd szépen letisztul. Amint forr, tedd kisebb lángra, szórd rá a tárkonyt, kutyuld jól össze és egy fedőt is tegyél rája, majd hagyd főni, legalább egy órát. A főzési idő attól függ, milyen öreg volt az alapanyag. Ha vajpuha, akkor a két evőkanál liszthez szépen apránként keverd a tejet, hogy csomómentes legyen, majd fokozatosan némi húsléddel felhígítva habard a leveshez. Kóstold meg, hogy elég sós-e, ha nem akkor most van sora pótolni.
A tojás sárgáját keverd el a tejföllel, ezt is húslével hígítsd ki, majd habard a leveshez. Ismét kóstolás, ha elég sós, akkor jön a nonpluszultrája, azaz a savanyítás. Nem tudom ki milyen savanyúszájú, de az biztos, hogy egy 3-4 liter leveshez minimálisan 3 evőkanál citromlé szükséges. Ezt később mindenki a saját tányérjában, ízlésének megfelelően utána savanyítja (én szoktam).
Még további 5 percet főzöd és már készen is vagy. A levesnek sűrű raguszerűnek kell lenni, olyan kanálfogósnak.
Míg fő a leves, el tudod készíteni a zsemlekockákat. Én 1x1cm-es kockákra vágom a szikkadt zsemlét, kenyeret. A teflonban némi olajon két marék zsemlekockát, erősen megsózva és nagy lángon hirtelen megpirítod. A következő pirítás előtt a teflon serpenyőt egy papírtörölközővel töröld ki, hogy a lehullott és megégett morzsa ne füstöljön fölöslegesen, és ne kozmálja el a következő dózisok ízét. Ennyi leveshez, személyenként egy zsemle pirítását kell számolni.
Tálaláskor külön tálban kell halmoznod a pirított kockákat és a mert levesre mindenki annyit vesz a tányérjába, hogy szinte megálljon benne a kanál, ha a zsemlekocka megszívta magát. Elég tömény étel, így utána nem való sültek, töltött káposzta vagy egyéb gyomrot terhelő étek. Jobban illik egy könnyű tésztaféle (somlói, aranygaluska) vagy palacsinta, esetleg fánk.
Jó étvágyat kívánok!
|